Return to the Pottawattamie Co. home page. |  Alumni Home   

Alumni
Walnut High School
1889-1929

CLASS OF 1889
BRUCE
Maud
BOILER
Ada
CAREY
Elton
DE PEW
Belle
JOHANNSEN
Palmey

CLASS OF 1890
NONE

CLASS OF 1891
BOILER
Chester
FRASER
Francis J.
CARSTENSEN
Carl Herman/Herrmann

CLASS OF 1892
BOILER
Norah
BRUCE
Mable
KELLY
Thomas
MCCARTY
Thomas
ROSS
Myrtle

CLASS OF 1893
NONE

CLASS OF 1894
BOILER
Ina
LONGNECKER
Addie
MCGRATH
Kathryn
MERCHANT
Nella
RONNA
Anna
SPENCER
Noel

CLASS OF 1895
LEWIS
Josie
LINFOR
Charles
OTT
Carrie
STUART
Marie

CLASS OF 1896
BROUGHTON
Georgia
CAREY
Maynard
CARSTENSEN
Kathryn
COPLEY
Jennie
KINCAID
Grace
JOHANNSEN
Carrie
MENEFEE
Layton
MOSHER
Herbert
O'ROARK
Kitty

CLASS OF 1897
BACKUS
Cora
HECTOR
Clara
LINFOR
Claude
MENEFEE
Edward
MERCHANT
Mae
RONNA
Julius
SPANGLER
Charles

CLASS OF 1898
ANDERSEN
Cora
BROUGHTON Belle
HAMMOND
Edward
HECTOR
Lewis
KOEPPE
Henry
LODGE
Arthur
STAMAN
Jacob
STUART
Clara
STUART
Robert
VOSS
Otto
WARE
Charles
WILSON
Nellie

CLASS OF 1899
CAREY
Harry
CARSTENSEN
Will
CONDON
Joseph
COPLEY
Margaret
EROE
Daisy
FOOTE
Pearl
HILLMAN
Jessie
JOHANNSEN
Clara
MALLICOAT
Ethel
MCLAUGHLIN
John
RAPEN
Amanda

CLASS OF 1900
LEAGUE
Edith
RAY
Albert

CLASS OF 1901
BACKUS
Gertie
BROUGHTON
Edith
CAREY
Pearl
CRAIG
Luella
HECTOR
Fred
JACOBSEN
Barney
LONGNECKER
Leona
MENEFEE
Avery
MERCHANT
Earl
RAY
Sadie
RONNA
Leona
THOMPSON
Jay
VOLLSTEDT
Otto

CLASS OF 1902
CARSTENSEN
Anna
SANKEY
Bert
STUART
Frank
THOMPSON
Earl

CLASS OF 1903
HAMMOND
Burton
HANSEN
Ferdinand
LEBECK
Matilda
LEFEBER
Shirley
LINFOR
Elsie
MALLICOAT
Lou
SIEVERS
Mangus
STAHL
Charley
TILTON
Viva

CLASS OF 1904
BACKUS
Mae
BURKE
Marie
BUNKER
Harry
FRASER
Wm.
HECTOR
Clarence
KUHL
Peter
LEWIS
Francis
RUPP
Ida

CLASS OF 1905
BOILER
Lester
BURKE
Kathryn
CAREY
Glen
HARDESTY
Beulah
HEFLIN
Mannie
KOEPPE
Florian
MUELLER
Emma
SPANGLER
Harriet
STAMAN
Grace
STUART
Leo
THOMPSON
Mildred
WILMARTH
Bertha
WOLF
Cordelia

CLASS OF 1906
CALVIN
Alice
CISSNA
Margaret
COPLEY
Reba
EROE
Laura
FRASER
Louis
HECTOR
Harry
KOEPPE
Grace
LODGE
Hazel
THOMPSON
Floyd
THOMPSON
Harry

CLASS OF 1907
FRASER
Rose
GRESS
Vina
MICK
Grace

CLASS OF 1908
BACKUS
Genevieve
CHAMBLISS
Edwin
EROE
Harold
KOEPPE
Anetta
MICK
Alta
MOELLER
Edmund
SIEVERS
Clarence
THOMPSON
Beth J.
TIERNEY
Mary

CLASS OF 1909
GALVIN
Mable
HECTOR
Edna
JOHANNSEN
Alma
PREUNINGER
Stella
SANKEY
Vera
SIEVERS
Leona
TAGGART
Harry
TIERNEY
Frank

CLASS OF 1910
FLEMMING
Carrie
FRASER
Robert
LEWIS
Vera
NAGEL
Willie
SELLA
Hertha
TAGGART
Ethel
THOMPSON
Josephine

CLASS OF 1911
HECTOR
Juanita
HEFLIN
Gertrude
MICKEL
Gladys
MICKEL
Grace
SPANGLER
Homer
TIERNEY
Wm.

CLASS OF 1912
BOILER
Hazel
EMMONS
Grace
FLEMMING
Chester
MADSEN
Ivan
SCHMITT
Katie
SIEVERS
Clara
SPANGLER
Ronald
THOMPSON
Andrew

CLASS OF 1913
BUNKER
Herbert
BURKEY
Roy
FLEMMING
Barbara
FRASER
Joe
GROSS
Daniel
MICKEL
Aletha

CLASS OF 1914
CROW
Chester
MUELLER
Hans
RAY
Helen
RAY
Herbert
ROBINSON
Roberta
SCHACK
Cecil
SELL
Meta
STACEY
Ruth
WOLF
Raymond

CLASS OF 1915
EMMONS
Gladys
KITE
Vera
MICKEL
Ruth
ROBINSON
Blanche
ROBINSON
Donald
ROSSMANN
Walter
SCHLOTFELDT
Bernice
SIMONSEN
Ethel

CLASS OF 1916
BRANDT
Helen
GROSS
Katherine
LARSEN
Dewey
MADSEN
Merna
MICKEL
Maine
PETERSEN
Oda
TILTON
Ruth
THOMPSON
Edward C.

CLASS OF 1917
BIGELOW
Marjorie
CARBUHN
Relinda
EMMONS
Russell
HANSEN
Laura C.
HANSON
Clifford B.
MUTUM
Marvel
NISSEN
Anna
POPE
Lottie
SCHUTTLOFFEL
Marie
THOMPSON
Marguerite

CLASS OF 1918
BEES
Alma
BIGELOW
Bruce
DOLL
Wm.
EGGERSTEDT
Leona
GROSS
Nellie
HEFLIN
Hobart
KEVAN
Gladys
LEBECK
Emil
REDMAN
Bryon
SIEVERS
Hattie

CLASS OF 1919
BACKUS
Ruby
BACKUS
Ruth
BURKE
Paul
BURKEY
Fern
BURKEY
Mildred
DOLL
Mary
MENEFEE
Pluma
POPE
June
SCHLOTFELDT
Edith
THEISSEN
Mildred
THOMPSON
Charles
WENTZ
Nova

CLASS OF 1920
AST
Ernest
LEBECK
Leona
MEISTER
Willis
POPE
Jessie
ROBINSON
Austin

CLASS OF 1921
BIGELOW
Virginia
BOILER
Irene
CHAMBERLAIN
Evelyn
FREDERICKSON
Francis
HOFFMANN
Elinor
KENT
Agnita
LEBECK
Elsa
MADSEN
Lois
PFLUGSHAUPT
Elmer
ROSSMANN
Evelyn
ROSSMANN
Leonard
WARD
Netha

CLASS OF 1922
BURKEY
Rachel
CLAUSEN
Kathryn
CRANEY
Clifford
DOLL
Irene
FELT
Wilbur
FREDRICHSON
Olga
GUMBERT
Ralph
HANSEN
Edna
HANSEN
Leona
HUDGENS
Russell
JACOBSEN
Clarence
JAVE
Ralph
LEBECK
Arthur
MCLYMAN
Bernice
MORITZ
Willie
NAGEL
Viola
NISSEN
Julius
PAASCH
Edna
PFLUGSHAUPT
Harry
ROBINSON
Adrian
WOODRUFF
Frank

CLASS OF 1923
ARCHER
Velma
BEYER
Walter
DRAKE
Bertha
HANSEN
Linda
HANSEN
Willinda
JACOBSEN
Helen
LONGNECKER
Waldo
MICKEL
Irene
NEFF
Ruth
SEVILLE
Zoe
THOMSEN
Juanita
WENTZ
Bernice
WOLTMANN
Mary

CLASS OF 1924
HUPP
Morris
JACOBSEN
Lorene
KAHL
Evelyn
KETELSEN
Elsie
KOEHRSEN
Arthur
KOLL
Lillian
LONGNECKER
Lucille
MUELLER
Verda
REDMAN
LaVon
REIMER
LaVerne
RONNA
Maxine
SANKEY
Gladys
SIEVERS
Hubert
THIESSEN
Alto
THOMSEN
Leona
THOMSEN
Winona
WEHLAND
Pearl

CLASS OF 1925
ANDERSEN
Francis
ARMSTRONG
Clifford
ARMSTRONG
Iva
BIGELOW
Eloise
BURKEY
Howard
CADE
Laurine
CARBUHN
Irma
CLAUSEN
Arthur
DIEDRECKSEN
Viola
DOLL
Ida
GRIFFITH
Albert
HAMILTON
Joe
HEFLIN
Winifred
JACOBSEN
Harold
JAVE
Irene
JOHNSTON
Merril
KOEHRSEN
Alvin
LAFRENTZ
Harold
LEBECK
Paul
LINDSEY
Ruth
MCDERMOTT
Mabel
MICKEL
Claire
MUELLER
Laverne
PALMER
Clara
POPE
Everett
RIECK
Opal
REIMER
Henrietta
ROSSMANN
Evalene
SCHLOTFELDT
Lou Etta
SIEVERS
Floyd
SIEVERS
Melvin
SIEVERS
Ruth
STOLTENBERG
Otto
THOMSEN
Hazel
TRAMM
Melton
TRAMM
Thyra
WALTER
Harry

CLASS OF 1926
BIGELOW
Joe
BURKEY
Harriet
DEEN
Elsie
FORBES
Emma
JACOBS
Arnold
JACOBS
LaVerne
KAHL
LaVerne
LEBECK
Carl
MCCARTY
Hobart
ROSSMANN
Wilbert
SEVILLE
Morris
SIEVERS
Herbert
ZIMMERMAN
Edgar

CLASS OF 1927
BAUER
Hertha
BLAKESLEY
Marvin
BORNGRABER
Olga
EMMONS
Lucille
FELL
Kenneth
JAVE
Juanita
LAFRENTZ
Bernice
LEBECK
Arnold
MOORE
Mary
MUELLER
Mae
PETERSEN
Eunice
PFLUGSHAUPT
Evelyn
RIECK
Wanda
SIEVERS
Cora
THIESSEN
Harold
THOMPSON
Richard
THOMSEN
Arnold

CLASS OF 1928
ANDERSEN
Mabel P.
ARMSTRONG
Myrtle
ARP
Ruth
BOWEN
Erle
BOWEN
Merle
BYER
Herbert
FORBES
Ethel
GRIFFITH
George
JACOBS
Wilbert
JACOBSEN
Melvin
KARSTENS
Harold
KETELSEN
Hildred
PALMER
Ardelle
PALMER
Virginia
PETERSEN
Ella
POPE
Beryl
RAY
Robert
RIECK
Melvin
SEVILLE
John
SIEVERS
Wallace
THOMSEN
Harold

CLASS OF 1929
CAMPBELL
LBelva
CRANEY
Dale
DRAKE
Marie
DRAKE
Wilma
FLEMMING
Gerald
HILDEBRAND
Hazel
JOHANNSEN
Bruno
JOHNSTON
Ladema
JOHNSTON
Merna
KOHLSCHEEN Emma
KOLL
Carl
LONGNECKER
Elda
MCCORD
Darrell
PALMER
Erma
PALMER
Orris E.
PETERSEN
Orval
REDMAN
Louise
RIECK
Phyllis
REIMER
Otto
REMIEN
Hazel
SEVILLE
Ruth
SIEVERS
Everett
STAHL
John
STUART
John Wm.
VOSS
Ethel
VOSS
Pearl

Contributed by Carol Schroder

    Read Terms, Conditions and Disclaimers

Home
Alumni Home