Return to the Pottawattamie Co. home page. |  Alumni Home   
Alumni
Macedonia High School
1926 to 1945

Female students listed with married name(s) in parentheses.

CLASS OF 1926
BABBITT (CLAUSEN)
Elaine
BABBITT Gerald
BESORE
Walter
BRADEN
Samuel
CARLEY (KAYTON)
Marie
CASSON (BOYLON)
Maxine
CASSON (SLUMP)
Ruby
DYE
Stanley
HOOKER (MILLER)
Fern
MERCALF (PILLING)
Pearle

CLASS OF 1927
BOYER (MARTIN)
Ruth
FISHER
Donald
KEAST
Fred
MICKEY
Leo
MILLER
Dale
PLUMB (KOEHLER)
(FITZELL)
Velma
SHUCK (CARLEY - div.)
Mildred
TAYLOR (
Irene

CLASS OF 1928
BISBEE (KEAST)
Emma
BOLTON (SEXTON)
Dorothy
BRADEN
Harry
BRADSHAW (MILLER)
Leora
CARLEY (THOMAS)
Nina
CRAMLET
Merle
DEBOLT (SCOTT)
Thelma
HENDRIX (BRADEN)
Vola
LONG (BABBITT)
Vivian
MILLER (OSLER)
Lucille
MOSS
Laverne
PARKER
Royce
STEMPEL
Franklin
STEMPEL
Guido
THARP
John

CLASS OF 1929
AUKLAND
Ted Vernon
BABBITT
Ward
CLARK
George
CRISLER (KLEIN)
Louise
DEBOLT
Charles
DYE
Lloyd
FISHER
Ivan
FORRISTALL
Paul
PLUMB (KNIGHT)
Irene
STEVENS (SPENCER)
Evelyn

CLASS OF 1930
ASHBY
Samuel
BAILEY (OCKSNER)
Marjorie
COONS (WILHELM)
Evelyn
CLAYTON
John
CRISLER (HIGBY)
Dorothy
DRIVER (WILLIAMS)
Helen
FISHER (NOBLE)
Lucille
LEWIS
Donald
LONG
Kermit
SMITH (NEILL)
Virginia

CLASS OF 1931
BISBEE (SIFFORD)
Eilene
BOLTON (SHRIVER)
Doris
CASSON
Manford (Bud)
CLAYTON (LAMBERT)
Lois
CRAMLET
Marion
DEBOLT
Paul
FORRISTALL
Ivan
HESSELTINE
Carl
KNOKE
Karl
MCCAFFREE )KRILL)
Florence
MOORE (LEWIS)
Pauline
MOSS
Vernon
SCHMIDT
Hazel
WALKER
Dale

CLASS OF 1932
ALSTON
Robert
BRADSHAW
Loren
GOOS (CARRUBBA)
Erma
HICKMAN (MOORE)
Helen
HOBSON (PETERSON)
Eleanor
STEMPEL
Lyle
TREDE (SILVEY)
Erma

CLASS OF 1933
ALSTON
Eilene
BRADEN
Jack
CASSON (MARTIN)
Mina
CLAYTON (WILLIAMS)
Dayle
COONS
Marion
DYE (PLUMB)
Barbara
DYE (GUSTIN)
Phyllis Lee
FRAIN
Leslie
FREEMAN (ENGEL)
Hallene
LEWIS (SMITH)
Eleanore
LONG
Bob
MCCAFFREE (DEJONG)
Elma
MOORE (BYERS)
Ethelyn
MOORE
Evelyn Pauline
NOEL
Jack
PARKER (CLAUSEN)
Pauline
PETERSON (HENRY)
Annie
PLUMB
Marion
SMITH
Jack

CLASS OF 1934
BESORE (TROSTER)
Pauline
CASSON (BRENEMAN)
Elizabeth
COONS
Harold
HIGGASON
(KENNEDY_FORSYTHE)
June
HOUSER (ELLISON)
Lois
JONES
Cyril
KOEHLER (CLAYTON)
Helen
LEWIS
Wayne
METCALFE
Guy
MILLER
Richard
NOEL (SWEARNGEN)
Maxine
PILLING
Joe
SMAY
Eugene
STEVENS
Ruth

CLASS OF 1935
CARMACK (HOUSER)
Clois
CLARK (KUHL)
Maxine
CLAYTON
Walter
COONS (GRIMES)
Faye
DUNLAP (THOREEN)
Hazel
EVANS
Alden
FREEMAN
Lois
HERBERT
Earl
HICKMAN
Leslie
HOBSON
Martha
HOUSER
Merrill
HOUSER (WHILEY)
Nona
JONES
Byron
KEAST
Oscar
KINDHART (STARK)
Bernadine
LEWIS (STEINER)
Eloise
MCCAFFREE (CULLISON)
Francis
MCCAFFREE (SILVEY)
Mildred
MCREYNOLDS (COONS)
Margaret
MILLER (RASMUSSEN)
Naomi
MOORE (JONES)
Lorraine
NOEL (VAN WINKLE)
Virginia
PILLING
Helen
PILLING (NOEL)
Margaret
PRICE (SCHMEDLOCK)
Helen
SMITH
Donald T.

CLASS OF 1936
BOYER
Ronald
BRENEMAN
Gerald
CLARK
John Vern
FORRISTALL
Laverne
FREEMAN (GUDDEN)
Phyllis
HENRY
James
HENRY (HOUSER)
Marilyn
HIGGASON (ANDERSON)
Bonnie
LEWIS (CARR)
Ruby
MALTSBERGER
Harold
MILLER
Nathan
MOORE (PILLING)
Daisy Mae
MOSS (WILHELM)
Celia
PILLING
Paul
ROBINSON
Billy
SMITH (THOMAS)
Margaret
STORM
Lamont
TIBBLES
Alva

CLASS OF 1937
AYERS (STRONG)
Thelma
BESORE
Donald
BRADEN (HAYWORTH)
Patricia
CARMAC (BAGSHAW)
Clydie
CRISLER (GANTKA)
Ellen
METCALFE
Donnie
MAUER
Lavern
NOEL
James
PETERSON (NOLAN)
Jean
STORM
Eldred
SUMMITT
Robert
TIBBLES
Warren

CLASS OF 1938
BOYER
Norman
CARLEY (BROWN,
ENSIGN)
Gertrude
CLARK (ROBINSON)
Phyllis
GAMMELL (WILLIAMS)
Charlene
HAVEN
Jimmie
HOBSON
Hubert
KEENER
Leland
MILLER (BLISS)
Alice
MOORE
Dwight
NOEL
Cecil
PENDERGRAFT (MORRIS)
Roberta
PETERSON
Henry
PILLING
LaVerne
PRICE (LIDGETT)
Dorothy
STORM (CARSE)
Doris Dean
STORM
Richard

CLASS OF 1939
COONS (SNAPP)
Catherine
DUNLAP (DAVIDSON)
Mabel
DYE
Richard
HERBERT (NYQUIST)
Agnes
MILLER (BIRDSDALE)
Julie
SMITH
Lowell
TAYLOR
Curtis

CLASS OF 1940
HOBSON
Billy
HOSS
Charles
HOUSER (CARROLL)
Glada
MILLER
Stanley
NOEL (MCMULLEN)
Sharlene
PENDERGRAFT
(SONDERUP)
Phyllis
PLUMB (RENANDER)
Lauranne
PLUMB (PILLING)
LaVonne
PRICE (DEFOORT)
Genevieve
STORM (PRICE)
Marjorie
TIBBLES
Ivan
TIBBLES (SCHWINDERMAN)
Velma

CLASS OF 1941
ALSTON
Martha
AYERS (NEIGHBORS)
Linna
BISHOP
Richard
CLAYTON (BISHOP)
Bonnie
CRISLER
Donald
FORRISTALL
Gerald
FOX
Delmar
HERBERT (VOSS)
Louise
JOHNSON (TIBBLES)
Grace
KOEHLER
Leonard
MAUER (TIBBLES)
Berdine
MILLER (PRESCOTT)
Bonnie
PENDERGRAFT (GROTE)
Eloise
PLUMB
Richard
PILLING
Doyle
SCHWINDERMAN
(HOBSON)
Darlyne
SCHWINDERMAN (OSBORNE)
Violet
SMITH
Lewis
STORM (CANOYER)
Darline
STORM
Donald
TIBBLES (STORM)
Elaine
TIBBLES (WILSON
Mary

CLASS OF 1942
BISBEE
Rex
CARLEY
Ernest
CLARK
Lloyd
COONS (SHERWOOD)
Louise
LAWSON
Lewis
MILLER (RUNYON)
Muriel
PETERSON
Robert
PLUMB (PETERSON)
Virginia
PRICE (KOEHLER)
Lillian
RASMUSSEN (SELL)
Helen
STORM
Charles
TIBBLES (CAMPBELL)
Clara Marie
TIBBLES (HUNTER)
Eva

CLASS OF 1943
BRADSHAW (MCKEE)
Lola
COLMAN
Lawrence
FORWARD
Glen
FENDER
Stanley
MCPHERSON
Howard
MAYBERRY
Wilber
MILLER
Robert
PETERSON
Byron
REICHSTEIN
Boyd
SMITH (CLARK)
Rosalie
SMITH
Thomas
TIBBLES (MAYBERRY)
Doreen

CLASS OF 1944
BISHOP (HERBERT)
Lois
BRADEN (MCPHERSON)
Charlotte
CHRISTIANSEN
(NEILSON)
Sylvia
HERBERT (HOOKER)
Francis
HICKMAN (SCHEKLER)
Ella Mae
JEFFERIES
Yvonne
JOHNSON (WURST)
Maxine
KRAACK (BAKER)
Ruth
LAWSON
Donald
MCCREADY
Joan
MOORE (JOHNSON)
Jacqueline
MOSS
James
SCOTT
Richard
STORM
John

CLASS OF 1945
BRADEN
Herndon
FORWARD
Bruce
FRAIN
Lawrence
HOBSON (CRISLER)
Doris
KEAST
Donald
KEMLING (REYNOLDS)
Francis
MCCLAIN (NELSON)
Noami
MCPHERSON (BERGEN)
Evelyn
NELSON (CLEVENGER)
Ardelle
RATH
Norman
SCHWINDERMAN George
SCHWINDERMAN
Gerald
SHOOK (CAMPBELL)
Evelyn
SIMMONS
Launa
SCOTT
Burl
STEPHENS
Larmon
TAYLOR (PRICE
Vera


Contributed by the Macedonia Historical Preservation Society

Copyright IAGenWeb 2014
Terms and Conditions


Home
Alumni Home