USGenWeb  Sutherland
Schools
IAGenWeb

GRADUATES 1889-1910

Submitted by Donna Youde

[Maiden] name, followed by married name.

1889
Clay Jordan
Ralph Jordan
Perle J. Cilley

1890
John Hitchings

1891
Fred Aldinger
Shirley Alexander
Louie Beam
Emma Bonath
Roy Inman
Bert Rhoades
Oscar Seeley

1892
Oscar Bidwell
Dora Briggs
Lucia [Hitchings] Jordan
Dolle Hockert
George Long
Elias Nelson
Mary [Rowland] Rhoades
Elizabeth [Sohm] Morcombe

1893
Blanche Rhoades

1894
Clara Bonath
Dora [Briggs] Bidwell
Arthur Fields
Jesse [Long] Warwick
Fred Nott
Lizzie [Schultz] Barnett

1895-1896
The high school was changed from a 2-year course to a 4-year course at this time and there was no graduating classes for two years.
The last class to graduate from the 2-year course was 1894 and the first to graduate from the 4-year course was 1897.
Among the members of the two lost years were:
Mae [Crosser] Sweeney
Alice [Elliott} Powell
Lucretia [Fisher] Hardin
Belle [Hicks] Doling
Lucia [Hitchings] Jordan
Bettie [Pickering] Adams
Ida [Pickering] Jones
Viola [Pickering] Nichols
Herman Powell
Jim Sanborn
Alice [Steele] Lehan
Jennie Wells

1897
Sylvia [Steele] Scott

1898
Jennie [Hitchings] Eaker
Myrtle [Louthan] Carr
Ralph Roberts

1899
George GIlbert
Charles Nott

1900
Olga Anderson
May [Davis] Hall
Cora [Hitchings] Westbrook
Charles Phillips

1901
Albert Schultz
Thomas Williams

1902
Frank Draper
Orlow Flinders
Ona O. Gaskill
William Hitchings
Leroy Scott

1903
Lulu [Baker] Cobb
Zelma [Cobb] Youde

1904
Alta [Briggs] Schultz
Alice Cameron
Vinnie [Hitchings] Huston
Aural [Jordan] Beardsley
Mary [McCulla] Woodworth
Emma [Schultz] Townsend
Edna [Sheldon] Menker
Beatrice Short
Mary Williams

1905
Georgia [Ashby] Powers
Maude [Barry] Thomas
Eva [Hostler] Scott
Clara [Innes] Eddington
Charles Williams
Harold Youde
1906 Ethel [Bark] Williams
Toni [Kirchhof] Scothorn
Ethel [Sheldon] Hughes
Maye [Slick] McFarland

1907
Vera [Baker] Murphy
Edmund Briggs
Martin Dammon
Ben Fillis
Roy Hughes
George Hughes
Carrie [Innes] Mortensen
Frank Schwertfeger
Harvey Stearns

1908
Arthur Briggs
Elizabeth Davis
Lloyd Gilbert
Charles Hitchings
Olive [Hostler] Hockert
Margaret [Innes] Mann
Beulah [Louthan] Blair
Ruby [O’Donnell] Bussear
Phoebe [Schwertfeger] Osmundson
Ella [Sieh] Jones
John Williams

1909
Lila [Butler] Block
Gladys [Coulter] Anderson
Arthur Flinders
Florence [Hockert] Sellers
Walter Hockert
Alta [Jenner] Pingel
Hallie [Mann] Crosser
Mildred [Nicholson] Pingel
Lucetta [Stockwell] Taft

1910
Otto Behmer
Hazel [Geesman] Hines
Arthur Hendrick
Eula [Hendrick] Briggs
William Kaiser
Elmina [Louthan] Taylor
Frank Nichols
Laura Schwertfeger
Frank Sheldon
Zenas Sheldon
Mabelle Slick
Charles Waggoner
Lucille [Watts] Allingham
Clara [Woodall] Lake

O'Brien County Iowa Genealogy - The IAGenWeb Project