1949 Township Atlas: Listing of Names

PRAIRIE TOWNSHIP

SECTION ONE
Campbell, William
McClune, Robert
Moore, William J.
Niswander, Lowell C.
Wilson, W.M. & Dora Wilson, W.A.    
SECTION TWO
McCulley, John
& Katherine
Moore, James G. & Lena The Phoenix Company Walsh, Rev. J.M. et al.
SECTION THREE
Jennings, J.M. Jennings, John M. McKay, James S. McKay, Samuel
Postma, Chalie A.
& Larsen, Wilma
     
SECTION FOUR
Axtell, J.F. Collier, John & Wm. Flint, E.A. McKay, John & Opal
SECTION FIVE
Middleton, Cecil & Opal Synhorst, William Wilkinson, Lotus  
SECTION SIX
Eichhorn, Glen L.
Gilmore, Benjamine Martin, Edward  
SECTION SEVEN
Allison, John L. Cooper, Donald E.
& Corinne
Schultz, Louis W. Timmerman, Caroline
Timmerman, John      
SECTION EIGHT
Bedford, Helen Clark Boyles Gibson, Anna B. Graham, J.B. Johnston, Lial W.
& Frances
Shepherd, W.K. & Eletha      
SECTION NINE
Eyler, J.L. Fry, Frank B. & Mabel Lucas, Fred McKain, Samuel
McKay, Samuel R.      
SECTION TEN
Just, Albert H. Lucas, Fred Swain, Isaac Jr.
& Fergison, Sarah
Zimmerman, Joe
SECTION ELEVEN
Lucas, D.W. McCallion, Earl McClune, Robert J. McGimpsey, Lizzie et al.
SECTION TWELVE
Holland, Alfred Holland, Edward McClune, Edward H. Roth, Fred D.
White, James White, James E. White, Wm. H. Wilson, W.A.
SECTION THIRTEEN
Fottral, Patrick
& Katherine
Martin, Bruce T. Martin, Bruce & Hattie Moore, Sidney & Agnes
Robinson, D.O. Warmock, M.E. White, William J.  
SECTION FOURTEEN
Moore, Sidney D. Moore, Sidney E. Robinson, D.O. Strasser, L.C. et al.
Warmock, J.C. Zimmerman, Eldon J.    
SECTION FIFTEEN
Beatty, Anna M. et al. Beatty, James & Geo. E. Draggert, Rudolph Middleton, George W.
Moore, Clair Strasser, H.      
SECTION SIXTEEN
Beatty, Geo.E. Edmundson, Lulu M. James, Jennie Johnson, Alex O.
McKay, Samuel Tish, Floyd    
SECTION SEVENTEEN
Graham, G. Moore, Wm. Pokrantz, Gustof Pokrantz, Herman
Wemer, Herman F. Wemer, Ruby    
SECTION EIGHTEEN
Ferns, Robert J. Graham, Garfield R. Johnston, Elizabeth Johnston, John E.
Johnston, Mary R. Johnston, Rob't A. McKay, Geo. McKay, Geo. & Lena
SECTION NINETEEN
Johnston, John E. Johnston, Maggie Johnston, Martha Johnston, Marie
Johnston, Pearl Johnston, Robert Stanley, Holland J. Van Gorp, Leland
& Francis
SECTION TWENTY

Henry, Alex G.
& Wilmina

Johnston, Myra J. Johnston, Thomas Roy Lester, Ella E.
& Wood, Zelma E.
Pokrantz, H.M. Pokrantz, Martin Steinke, Robert  
SECTION TWENTY-ONE
Beatty, Geo.E. Beatty, James Frink, Nellie L. Miller, Glen Edgar
Sweney, Ralph B. White, Charles & Edith    
SECTION TWENTY-TWO
Beatty, Anna M. Beatty, James Dunton, Kieth & Ethel Dunton, Sarah Faye
Lester, Wm. J.
& Geo. C.
Lisk, Frank    
SECTION TWENTY-THREE
Adams, Florence
& Moothart, Helen
Axmear, Frank G. Duggar, H. Leonard
& Thelma
Lynch, Samuel L. et al.
Williamson, C.C.      
SECTION TWENTY-FOUR
Benzing, Frances Cruse, William W. Lewis, Paul S. Moore, Samuel C.
Robinson, A.J. Robinson, Helen Bruce Skeels, William J. & Alda  
SECTION TWENTY-FIVE
Moore, Claude Orr, Andrew A. Rickey, Ida Rickey, W.C.
Union Central Life Ins.      
SECTION TWENTY-SIX
McCracken, W.E. Moore, Louis P. Shepherd, Henry Soults, W.A.
Wardrip, J.B. Wardrip, John B.    
SECTION TWENTY-SEVEN
Axmear, Elmer C. Calvin, Wayne Draegert, Rudolph Quigley, Emmet
Wilson, Burris      
SECTION TWENTY-EIGHT
Dugger, Bernard L. Kitzman, Albert R. Kitzman, Henry W. Maxwell, John
Storm, Merle F.      
SECTION TWENTY-NINE
Benzing, E.T. Galbraith, Ronald Hampton, John W. Morrison, Edmond
Santee, Frank Santee, Frank & Isaac Stanley, Holland J. Whaley, R.O. & V.P.
SECTION THIRTY
Burriss, Thomas W. Grooms, Nettie Belle
et al.
Stanley, Chas. E. Stanley, Dixon E.
White, Charles T. Yearian, Menno & Evelyn    
SECTION THIRTY-ONE
Adams, Tom F. Burriss, Edward G.

Burriss, E.G.

Burriss, Ida H.
Burriss, John Burriss, T. Coulson, J.R.
& Santee, Frank
Flint, Geo. A.
Goodner, William C. Kapple, Jennie & Harry C.    
SECTION THIRTY-TWO
Baylor, John T. Baylor, Elizabeth M. Benzing, Geo. Emmons, Wilson T.
Galbrauth, Robt.
& Mary
Miller, R.E. Smith, Edith Smith, Lois
Ulin, Virgil      
SECTION THIRTY-THREE
Baylor, John T. Grimm, Leslie C. Maxwell, Robert Molyneux, James N.
& Pearl
Odem, Clarence
& Thelma
Staton, A.H.    
SECTION THIRTY-FOUR
Blain, Fred & Sadie Caughey, Ella Looney, Lauren Ogden, W.D.
Sigafoose, H. Strasser, L.C. Souer, George R. & Grace  
SECTION THIRTY-FIVE
Bauchman, W.M. Grove, Earl F. Little, Davis & Mildred Merz, Arthur J.
& Catherine
Pascoe, Rose E. Pascoe, Rose E. & Henry J.    
SECTION THIRTY-SIX
Nanke, Bernard Nanke, Gustave Orr, Andrew A. Orr, Andrew A.
& Dreagert, Rudolph
Shepherd, Cressie B. Shepherd, R.R.    

Transcribed by Laura Straube. Thank you Laura!

These pages were designed and are maintained by IAGenWeb solely for the  use and benefit of the  IAGenWeb Project, a part of the USGenWeb Project.
Copyright © 1997 by IAGenWeb & Other Contributors        
Please read the IAGenWeb Terms, Conditions, & Disclaimer  --all of which apply to Keokuk Co.

Back to top of page                             Return to Keokuk Co. IAGenWeb                             Back to top of page

Photo background collage is made from penny postcards of Keokuk County, donated to the USGenWeb Archives