1949 Township Atlas: Listing of Names

NORTH PLANK TOWNSHIP

SECTION ONE
Allen, Frank C. Clarahan, John & Ellene
Collier, A.C.
Grove, Harley I.
Huber, Hal & Beatrice Huber, Otha Mohr, Russell Rowe, Bernice
SECTION TWO
Himley, Newell H. Robison, Walter B. et al. Robinson, Gerald C. Ruedy, Charles
Smith, Albert      
SECTION THREE
Dyson, Oral & Ferne Kerkove, Ilo Reinert, Michael Robison, C.M.
Robison, Cyrus Smith, Albert    
SECTION FOUR
Black, Harry L. Collins, Anna Elick, Adam Fry, Henry
SECTION FIVE
Beinke, Henry Beinke, Wm.A. Snakenberg, Allen
& Cleve
Snakenberg, Louis D. et al.
Winegarden, David      
SECTION SIX
Glider, Ralph & Opal Herrick, Lota R. Polke, Katherine Snakenberg, A. & C.
Thorburn, Newell Winegarden, C.V. et al.    
SECTION SEVEN
Dyson, Olan R. Greiner, Carl Herman, Jake Niman, Frank
Schroeder, A.W.      
SECTION EIGHT
Dulin, T.G. Moore, Chas. & Grace Snakenberg, Allen
& Cleve
Snakenberg, Roy W.
Woods, Chester & Artie      
SECTION NINE
Dulin, J.A. Fry, Harlan E. Robison, H.E.  
SECTION TEN
Reinert, Lucy & Wm. Reinert, Michael Snakenberg, Ira et al. Streigle, Warren & Gracie
Sweet, Warren      
SECTION ELEVEN
Hurst, Christena Jones, Olive Grace Snakenberg, Ira Stamp, James
Van Fleet, Chas.
& Mildred
Van Fleet, L.H.    
SECTION TWELVE
Baumert, Oscar Cave, Darwin C. Klein, Everett Rowe, O.C.
SECTION THIRTEEN
Beckley, Orval & Marvel Clarahan, W.J. Good, David Stamp, James L.
SECTION FOURTEEN
Brunk, Guy B. Gross, Mary et al. Luers, Elvin Wolf, Carl
SECTION FIFTEEN
Humphrey, Stephen Reinert, Harold Schuman, Otto Schuman, Roy
SECTION SIXTEEN
Humphrey, Stephen McMillan, Chas. & Joyce McMillan, J.E. & Cora Smith, Anna M.
SECTION SEVENTEEN
Jacobs, Robt. & LaRue McMillan, James Moore, Frank et al. Nicholson, B.E. & Esther
Peiffer, Lawrence J. Shanafelt    
SECTION EIGHTEEN
Greiner, M.R. Herman, Jake Herman, Willie Niman, Frank
SECTION NINETEEN
Adrian, Frank Adrian, George Herman, Raymond Shanafelt, Harry
Strohman, John C.      
SECTION TWENTY
Fry, N. Haffner, Herbert
& Illeen
Schimmelpfennig, John F. Sloan, Raymond et al.
Snakenberg, George A. Snakenberg, Wm. Dale    
SECTION TWENTY-ONE
B, A.G. Besser, John Dillon, Irvin & Laura Snakenberg, M.E.
SECTION TWENTY-TWO
Besser, John Bowers, J.W. L., R. P., C.
Peiffer, J.H. R., M. Salm, A.N. Timmer, Marm
V., J.A. Weber, Mat.    
SECTION TWENTY-THREE
C., K. Conrad, Anthony G., W. Gross, Mary et al.
Grove, Harold L., R. Linder, George & Louise Mill Owners Mutual
Fire Ins. Co.
SECTION TWENTY-FOUR
Clarahan, Joseph Clarahan, Richard J. Leinen, Ralph Striegel, Dora
Vittetoe, J.R. Weber, Frank    
SECTION TWENTY-FIVE*
C., W. Clarahan, W.J. & wife Fagan, Louis H., A.
Gretter, ...C. & Margaret Weber, Frank & Rose    
SECTION TWENTY-SIX*
Andrews, Kenneth H., C. H., V. Holzworth
S., R. Striegel, V.N. Van Fleet, David  
SECTION TWENTY-SEVEN*
..., Kate Adam, Michael    
SECTION TWENTY-EIGHT*
..., John F. Besser, John Laux, Minnie McCreedy, Charles
Snakenberg, Elmer      
SECTION TWENTY-NINE*
Weber, Norbert J. S., H. & G.    
SECTION THIRTY*
Brown, ?ank Riordan, Alma & George Valerius, John P. et al. Wehr, Peter
SECTION THIRTY-ONE*
       
SECTION THIRTY-TWO*
       
SECTION THIRTY-THREE*
       
SECTION THIRTY-FOUR*
       
SECTION THIRTY-FIVE*
       
SECTION THIRTY-SIX*
       

* Due to an incomplete image, Sections 25 to 30 are incomplete, and Sections 31 to 36 are missing.

Transcribed by Laura Straube. Thank you Laura!

These pages were designed and are maintained by IAGenWeb solely for the  use and benefit of the  IAGenWeb Project, a part of the USGenWeb Project.
Copyright © 1997 by IAGenWeb & Other Contributors        
Please read the IAGenWeb Terms, Conditions, & Disclaimer  --all of which apply to Keokuk Co.

Back to top of page                             Return to Keokuk Co. IAGenWeb                             Back to top of page

Photo background collage is made from penny postcards of Keokuk County, donated to the USGenWeb Archives