1949 Township Atlas: Listing of Names

JACKSON TOWNSHIP

SECTION ONE
Bailey, S.W. Bailey, S.W. & Anna V.
Bottger, J.J.
Mallinger, Henry
Power, Anne Power, D.M. & Dora Power, Joe O. Tipton, Keith E. & Ronald
Williams, Ray & Simmon Wonderlich, Abraham    
SECTION TWO
Battger, C.C. Battger, M. Koch, Frank Mitts, C.L. & M.
Mitts, C.O. Power, James A. Schazwer, Jack Vanness, M.T.
Vanness, Marve Weber, Etta Westerland, Stevana  
SECTION THREE
Clingan, Alvin & John Clingan, John & Blanche Fritchen, Wilmer Koch, Frank
Koch, Grace B. Lough, Gideon Vanness, Marve E. Weber, Etta
SECTION FOUR
Christner, Ezra Clingan, W.M. Follman, Eva Follman, W.H.
James, G.S. Wonderlich, Charles L.
& Robert L.
   
SECTION FIVE
Borough, B.F. Borough, Frank Cochrane, Harry Conrad, Liborius A.
Ellis, Ralph King, Ralph McMillan, Fern Parsons College
Wonderlich, Jacob L.      
SECTION SIX
Banes, Martha Byers, W. Borough, Frank Conger, Maggie
Evans, Ella M. Evans, Owen H. Lough, Ellen Mahan, John
Murry, Hugh Nitz, Minnie    
SECTION SEVEN
Borough, Frank Byers, Raymond Byers, Walter Conger, Maggie
Dick, Francis Dick, Samuel Ewald, G.E. Northup, C.H.
Ruggles, Otto Shepherd, Wilbur    
SECTION EIGHT
Byers, Veo Byers, Walter et al. Carter, Jessie Daly, Charles & Donald
Davis, U.G. Follman, Eva Paxton, Charles Paxton, David
Paxton, John H. Paxton, Mary Reed, C.A. et al. Reinier, Dorothy
SECTION NINE
Bankers Life Ins. Carter, Eldora et al. Ellis, Rose Ada Ingle, J.N.
Ingle, Lote Ingle, Wallace Northup, C.H. Paxton, Mary
Reinier, Okey E. Ruggles, Elma Schultz, Anna & Paul  
SECTION TEN
Brollier, Ray Carter, David V. Fye, J. Gilbert Heald & Battger
Ingle W. Power, D.M. Pringle, Floy Reinier, O.E.
Ruby, H. Watson, Faye B. Wonderlich, Robert  
SECTION ELEVEN
Fye, D.A. Fye, F.L. et al. Gillam, B.F. Lough, G.
M., G. Powers, D.M. Pringle, Floy Schreiner, Jack
Willcockson, K.E. Williams, S. Wonderlich, Raymond  
SECTION TWELVE
Bottger, C.C. Gillam, B.F. Power, Leo Powers, D.M.
Williams, Charles Wonderlich, A.L.    
SECTION THIRTEEN
Brown, Addie Fye, J.G. et al. Shelly, D.F. Smith, J.E.
Williams, N. & G. Wonderlich, Arthur M. Wonderlich, C.C. et al. Wonderlich, George
SECTION FOURTEEN
Bottger, C.C. & Ossie Fye, Delbert Fye, J.Gilbert Kessel, Leonard
Koehler, George E. Pringle, Floy Quire, Ella  
SECTION FIFTEEN
A., S. Bottger, Daisy M. C., H. Carter, Alva
Coble, Wade F., L. Fritchen, Raymond Fye, E.P.
I., Y. Ingle, James Manatery, Hazel R., J.
Reed, Chas. Shouse, Enid Yoder, Daniel P.  
SECTION SIXTEEN
Farrell & Cramer Goldner, Katherine Gott, Glenn Ingle, L.
Reinier, G.A. Reinier, G.E. Reinier, O.E. Reinier, Okey
Reinier, Rex C. Schultz, Paul    
SECTION SEVENTEEN
Appleget, Dale Hoffman, F.R. & Bessie F. Leathers, Raymond Reinier, Dorothy
Roberts, Wm. & Nick      
SECTION EIGHTEEN
Lenninger, Lois Rice, C. L. Hollingsworth, J.L. et al. Seevers, D.L.
Seevers, James      
SECTION NINETEEN
Braden, Emma Curtis, G.B. Hollingsworth, Adna Lazenby, Rhoda
Reinier, Clell L. Smith, Harold C.    
SECTION TWENTY
Boevink, Henry Leathers, Raymond Quire, George Reynolds, C.B.
Vandament, Roy      
SECTION TWENTY-ONE
Coble, Wade France, Opal Frederick, Duane Hanes, James E.
Hannes Hinkle, C.P. J., J.M. Keokuk County
Northup, O. Reed, Ruben Reinier, Guy  
SECTION TWENTY-TWO
Harden, Menzo Reinier, Edwin R. Scearcy, Cecil Willcockson, Laura L.
Wimmer, Eugene R.      
SECTION TWENTY-THREE
       
SECTION TWENTY-FOUR
Brown, Cyril Brown, James Brown, Willard Johnson, L.
Kessel, Harold Koehler, George E. McCracken, R.H. McCracken, Roy W.
Terrell, Wilson D. Williams, Roy C. Williams, Stanley Wonderlich, C.C. & F.H.
SECTION TWENTY-FIVE
Andrews, Bertha M. Brown, W. Kessell, Leonard J. Shy, Earl
Shy, Edna Shy, W.C. Shy, Wm.  
SECTION TWENTY-SIX
Andrews, H.H. & Bertha Conger, J.W. Manatery, Hazel Martin, John A.
Norris, W.A. Ward, Arville L. Winn, Afton  
SECTION TWENTY-SEVEN
Occidental Life Ins. Co.
Rhodes, Grace B. Rhodes, J. Laurence Scearcy, Lloyd L.
Underwood, Milburn
& Minnie
     
SECTION TWENTY-EIGHT
Bell, Bruce Bell, Frank Cem., Ch. Dunaway, Chas. & Marie
Haines, James Mellott, A.L. Northup, Dora  
SECTION TWENTY-NINE
Bell, Frank Bell, Maggie Hollingsworth, Grant Lazenby, Charles
Pickering, I.O. Sheridan, R.D. Speirs, Geo.R. Stull, W.D.
Wolfert, Catherine et al.      
SECTION THIRTY
Cline, J.C. Curtis, George L. Gardner, K.C. Gardner, K. Clell
Gardner, Martha B.
et al.
Hollingsworth, Leslie McCreery, Horatio Van Houweling, G.T. et al.
SECTION THIRTY-ONE
Baker, Mamie Hanna, Frank Leep, J.E. McCreery, Grace
McCreery, Harold McCreery, W.F. Sheridan, Pearl  
SECTION THIRTY-TWO
Braden, Emma Capps, Ralph Curtis, W.H. Flint, Adelia M.
Hanna, C.R. Long, Fred Scearcy, Lloyd  
SECTION THIRTY-THREE
Bell, Frank Braden, Emma Hadley, Wm. J. Hardin, J.J. & Menzo
Hardin, Tillie Jessie Kopseiker, Howard Kopseiker, Mary Etta Scearcy, Orville
SECTION THIRTY-FOUR
Bell, Frank Cleavenger, Van Engle, Frank L. Hera, Carl C.
Kopseiker, Howard Rhodes, J.L. Schreiner, Charles  
SECTION THIRTY-FIVE
Adrian, Everett & Ella Cleavenger, A.B. Greiner, Frank G. Leisure, Ada Lee
Nelson, Fred Williams, Madelene    
SECTION THIRTY-SIX
Day, Kenneth G. Herdeman, Joseph Quire, Sarah Ella Shy, Harry
Wallace, L.K.      

Transcribed by Laura Straube. Thank you Laura!

These pages were designed and are maintained by IAGenWeb solely for the  use and benefit of the  IAGenWeb Project, a part of the USGenWeb Project.
Copyright © 1997 by IAGenWeb & Other Contributors        
Please read the IAGenWeb Terms, Conditions, & Disclaimer  --all of which apply to Keokuk Co.

Back to top of page                             Return to Keokuk Co. IAGenWeb                             Back to top of page

Photo background collage is made from penny postcards of Keokuk County, donated to the USGenWeb Archives