Iowa GenWeb

 


Hamilton County IAGenWeb

 



USGENWEB NOTICE: In keeping with our policy of providing free information on the Internet, material may be freely used by non-commercial entities, for their private use as long as this message remains on all copied material, AND permission is obtained from the contributor of the file. Any other use, including publication, storage in a retrieval system, or transmission by electronic, mechanical, or other means requires the written approval of the file's author. These electronic pages may NOT be reproduced in any format for profit or presentation by other organizations. Persons or organizations desiring to use this material for non-commercial purposes, MUST obtain the written consent of the contributor, OR the legal representative of the submitter, and contact the listed USGenWeb archivist with proof of this consent.

Transcribed for the IAGenWeb Project,  2006

Photographers in Iowa in 1907

1907 "Bradstreet Ratings" Book, Volume 158.  This was before they merged with Dunn to become Dunn & Bradstreet.  This book has businesses listed alphabetically by towns listed alphabetically by state.  It is a large book, measuring approximately 15" by 11: by 3 1/4" thick.  It has 72 pages , 5 columns per page, for Iowa.  I went through just the Iowa listings and transcribed a WORD document of just those businesses that listed photography or like services. 

 Submitted to IAGenWeb by Jim Neiers neiersJ@hiwaay.net

Ackley            Hardin Co.

            Frantz, A. D.

Adair               Adair Co.

            Knot, John

Afton               Union Co.

            Julander, S. E.

Akron              Plymouth Co.

            Franks, E. B.

Albia               Monroe Co.

            Alexander, F. E.

            Voiland, Harvey E.

Allerton          Wayne Co.

            Stromsten, J. M.

Alta                 Buena Vista Co.

            Borglum, P. M.

Ames               Story Co.

            Hart, G. T.

            Quade, C. R.

Anamosa         Jones Co.

            Cook, Dwight

            Keith, R. T.

Anita               Cass Co.

            Dinsmore, W. H.

Armstrong      Emmet Co.

            Laisy, E. W.

Atlantic           Cass Co.

            Egbert Studio

            Lewis, E. A.

Audubon         Audubon Co.

            Frazier, J. F.

            Harper, C. C.

Avoca              Pottawattemie Co.

            Brandt Bros.

Bancroft          Kossuth Co.

            Harper, O. L.

Bedford           Taylor Co.

            Acker, G. C.

Belle Plaine    Benton Co.

            Keyser, Andrew J.

            Tinker, R. S.

Bellevue          Jackson Co.

            Streuser, M. J.

Belmond         Wright Co.

            Thoe, M. J.

Birmingham   Van Buren Co.

            Cook, G. D.

Blanchard       Page Co.

            Greene, F. L.

Bloomfield     Davis Co.

            Dunlap & Son

            Gresham, John F.

            Reeves, E. M.

Bode                Humboldt Co.

            Burk, Viehr

Boone              Boone Co.

            Harner, E.

            McIntire, W. C.

            Moxley, A.E.

Brighton          Washington Co.

            eston, John

Burlington      Des Moines Co.

            Bauman, G. C.

            Beard, E. A.

            Everett, D.

            Kauffman, M. E.

            Wahl, W. A.

Carroll            Carroll Co.

            Rohner, Mary (Mrs. Joseph)

Cascade           Dubuque Co.

            Streuser, John J.

Casey              Guthrie Co.

            Askren, I. M.

Cedar Falls     Blackhawk Co.

            Austin, J. P.

            Peterson, N. L.

            Veatch, W. L.

Cedar Rapids  Linn Co.

            Baylis, William

            Black, Mrs. Enda O.

            De Kalb, J. E.

            Hoffman, H. R.

            Kadgihn, Henry

            Raney, J. D.

            Reid, L. A.

            Runkle, T. Will

Centerpoint     Linn Co.

            Fairbanks, J. A.

Centerville      Appanoose Co.

            Eckerman, A. L.

            Link, H. E.

Central City    Linn Co.

            Shaffer, Samuel W.

Chariton          Lucas Co.

            Goldsberry, B. E.

Charles City    Floyd

            Townsend, E. F.

Cherokee         Cherokee Co.

            Wilson, J. C.

Clarinda          Page Co.

            Christensen, J.

            Ralston, F. A.

Clarion                        Wright Co.

            Jacobs, W. H.

Clarksville      Butler Co.

            Newberry, Frank E.

Clearfield        Taylor Co.

            Rinard, J. M.

Clear Lake      Cerro Gordo Co.

            Mench & Beyer

Clinton            Clinton Co.

            Cope Bros.

            Ferguson, W. F.

            Hunter, Bros.

            Temule, G. L.

Coin                Page Co.

            Foster, J. C.

Colfax             Jasper Co.

            Wierman, W. E.

Corning           Adams Co.

            Tinsley, C. D.

Correctionville  Woodbury Co.

            Davis, Frank

Corydon          Wayne Co.

            Stromsten, J. M.

Council Bluffs            Pottawattamie Co.

            Booth, J. O.

            Hudleson, A.

            Riley, C. A.

            Schmidt, Harry

            Williamson, Ira

Cresco             Howard Co.

            Reece, S.

            Taylor, C. D.

Creston           Union Co.

            Agnew, C. D.

            Foucheck, S. A.

Davenport       Scott Co.

            Allen, C. H.

            Brown, G. C.

            Dahms, G.

            Free, F. A.

            Hostetler, J. B.

            Otto, W. H.

            Wales, T. L.

Denison           Crawford Co.

            Ferguson, W. W.

            Gregg, G. C.

Des Moines     Polk Co.

            Chappell, J. W.

            Chiswick, Geo. D.

            Conklin, D. W.

            Conklin, H. B.

            Cottreil, R. A.

            Doore, R. L.

            Hodge, O. S.

            James, Tom

            Kramer, I. W.

            Shannon, Thomas F.

            Stallings, W. F.

            Thorson, O. R.

            Webster, F. W.

Dows               Wright Co.

            Shager, A. L.

Dubuque         Dubuque Co.

            Preitner, J.

Dyersville       Dubuque Co.

            Weigel, Miss Mary

Eldora             Hardin Co.

            Poole, Belle

Elkhorn           Shelby Co.

            Miller, P.

Elma               Howard Co.

            Moore, H. A.

Emmetsburg   Palo Alto

            Eastman, F. H.

Epworth          Dubuque Co.

            Messmore, E. E.

Estherville      Emmet Co.

            Doolittle, L. C.

            Tosadal, H. H.

Fairfield          Jefferson Co.

            Browning, J. G.

            Williams, H. A.

Fayette                        Fayette Co.

            Edwards, Anna W.

Fort Dodge      Webster Co.

            Baldwin, H. O.

            Butler, R. J.

            Newton, A. E.

Fort Madison  Lee Co.

            Ingerman, A. C.

Fremont          Mahaska Co.

            Severts A.

Galva              Ida Co.

            Higgins, A. S.

Gilmore City  Pocahontas Co.

            Rice, D. A.

Gladbrook       Tama Co.

            Clark, F. W.

Gowrie                        Webster Co.

            Walline, A. L.

Grand Junction Greene Co.

            Thayer, G. D.

Greene            Butler Co.

            Niles, Leroy

Greenfield       Adair Co.

            Foucheck, S. A.

Grinnell          Poweshiek

            Brooks, W. B.

Griswold         Cass Co.

            Gordon, P. D.

Grundy Center            Grundy Co.

            Frost, Charles C.

Guthrie Center Guthrie Co.

            Parry, C. W.

Hampton         Franklin Co.

            Barrett, C. F.

            Carter, L. H.

Harlan             Shelby Co.

            Heintz, P.

Hawarden        Sioux Co.

            Paramore, J. H.

            Shrimer, R. A.

Hubbard          Hardin Co.

            Briam, Kittie

Hull                 Sioux Co.

            Warren, D. W.

Humboldt        Humboldt Co.

            Crosby & Saul

Humeston       Wayne Co.

            Bolan, H. C.

            Young, C. W. & Co.

Ida Grove        Ida Co.

            Graham, Lee A.

Independence  Buchanan Co.

            Gilbert, C. H.

            Greenley, A. W.

Indianola         Warren Co.

            Nickols, A. W.

Iowa City        Johnson Co.

            James, William

            Townsend, T. W. & Co.

Jefferson         Greene Co.

            Mason, Thomas E.

            Tinsley, Frank

Kennsett          Worth Co.

            Finch, B. H.

Keota              Keokuk Co.

            Neal, E. E.

Kimballton     Audubon Co.

            Anderson, P.

Kingsley         Plymouth Co.

            Free, Coila

Knoxville        Marion Co.

            Hartman, K.

Lake City        Calhoun Co.

            Hawkins, L. D.

Lake Mills      Winnebago Co.

            Olson, J. C.

Lamoni           Decatur Co.

            Brackenbury, Chas.

Laporte City   Black Hawk Co.

            Chamberlin, L. C.

Lemars                        Plymouth Co.

            Dabb, Robert I.

Lineville         Wayne Co.

            Abents, John

Lyons              Clinton Co.

            Einhansen, C. H.

            Field, Mrs. M. J.

Mallard           Pallo Alto Co.

            Sundermeyer, J. F.

Mapleton        Monona Co.

            Lyden, G. E.

Maquoketa      Jackson Co.

            Cundill, William

            Hamley, A. F.

Marengo         Iowa Co.

            Cartwright,W.C.

            Specht, J. F.

Marion                        Linn Co.

            Finney, J. R.

Marshalltown Marshall Co.

            Brown, T. A.

            Sparks, C. W.

Martinsburg    Keokuk Co.

            Richardson, F. F.

Monticello      Jones Co.

            Northrop, C. J.

Moulton          Appanoose Co.

            Warner, J. A.

Mount Ayr      Ringgold Co.

            Hayes & Shroyer

            Maxwell, M. G.

Mount Pleasant Henry Co.

            Dyall, C. H.

            Dyall, T. W.

            Nixon, S. N.

Mount Vernon            Linn Co.

            Buser, J. S.

            Kidder, G. W.

Muscatine       Muscatine Co.

            Clifford & Son

            Grossheim, A.

            Grossheim, Oscar

            Quinn, W. R.

Neola              Pottawattamie Co.

            Goesser, Anton

Nevada            Story Co.

            Ingalls, F. O.

            Sult, C. S.

Newton           Jasper Co.

            Bates, G. L.

            Hall, J. R.

            Wolfe, O. S.

New Vienna    Dubuque Co.

            Birkholz, Herman

North English Iowa Co.

            Mahannah, C. D.

Oakville          Louisa Co.

            Taylor, G. W.

Olin,                Jones Co.

            Dayton, O. A.

Onawa             Monona Co.

            Le Grand Studio Co.

Osceola           Clarke Co.

            Robinson, D. R.

Oskaloosa       Mahaska Co.

            Bullers, William

            Scoles, J. C.

Ottumwa         Wapello Co.

            Reid, Guy N.

            Starks, F. R.

Oxford            Johnson Co.

            Kelley, Mrs. T. H.

Parkersburg    Butler Co.

            Jones, Lewis

Paullina           O’brien Co.

            Lyon, G.W.

Pella                Marion Co.

            Reuvers, John

Perry               Dallas Co.

            Berkeman, J. H.

            Stoops, L. M.

Peterson          Clay Co.

            Jacoby, Charles E.

Preston            Jackson Co.

            Green, C. M.

Readlyn           Bremer Co.

            Maurer, S. A.

Red Oak          Montgomery Co.

            Askey, H. F.

            Carlson, J. F.

Riverton          Freemont Co.

            Manrose, B. A

Rock Rapids   Lyon Co.

            Gilman, L. E.

Rockwell City Calhoun Co.

            Yant, W. H.

Seymour         Wayne Co.

            Williams, G. F.

Sheffield         Franklin Co.

            Runton, David E.

Sheldon           O’Brien Co.

            Perry & Son

Shellrock        Butler Co.

            Webb, J. F.

Shenandoah    Page Co.

            Replogle, C. C.

            Strom, E. O.

Sibley              Osceola Co.

            Dietrich, G. F.

Sioux Center   Sioux Co.

            Spykerman, G.

Sioux City       Woodbury Co.

            Baldwin, Charles F.

            Coates, C. B.

            Marker, D. S.

            Seymour, H. A.

            Starks, M. W.

            Waltemire, P. C.

Slater              Story Co.

            Munson, A. A.

Spencer           Clay Co.

            Medlar, Frank W.

St. Ansgar       Mitchell Co.

            Rossiter Sisters

State Center    Marshall Co.

            Sparks, C. E.

Storm Lake     Buena Vista Co.

            Borgium, P. M.

            Hansen, H. O.

Stratford         Hamilton Co.

            Samuelson, A. R.

Sumner           Bremer Co.

            Boesen, M. N.

            Davis, J. F.

Washington    Wahsington Co.

            Foley, Thomas

            Fredy, Mrs. M. E.

            Reynolds, W. J.

Waterloo         Black Hawk Co.

            Flint, H. W.

            Jennish, W. H.

            Simmons, V. L

            Simmons, J.

            Spurr, Erving W.

            Tritz, M. J.

Waukon          Allamakee Co.

            Hirth, E. A.

Waverly          Bremer Co.

            Miller, W. A.

            Reinecke, W. F.

Webster City  Hamilton Co.

            Brown, Ed

            Johnson, G. F.

            Svenson Bros.

Wellman         Washington Co.

            Moomey, B. P.

West Liberty   Muscatine Co.

            Lane, Vernon R.

Winterset        Madison Co.

            Hyder, E. C. H.

Woodward      Dallas Co.

            Gastler, George O.

 


       

[HOME